Černá vlajka
Vilibald Kalvar

OZNÁMENÍ: výjezdová jednotka: v pátek 26.4. v 8:20. Den otevřených dveří (den bezpečnosti) pro ZŠ.

Hoří či nehoří?

požár bytu
A jak rychle může vzniknout požár v domácnosti?

Rozhlédněte se kolem sebe po místnosti, kolik hořlavých věcí tam máte a jak blízko sebe jsou, že oheň lehce přeskočí. Představte si na některé z těch věcí plamen. V případě začátku požáru: Jak byste reagovali? Čím by jste začli hasit? V jaké fázi bezmoci začnete volat „Hoří“ a hasiče? A kdy si budete zachraňovat vlastní život?

Příčina vzniku požáru může být různá. Od přímého otevřeného ohně přes elektrický zkrat až po samovznícení. Nyní si šáhněte do kapsy. Kuřáci v ní najdou svou poslední e-/cigaretu, jestliže s touhle zapálenou usnou na gauči u televize. Avšak více lidí v té kapse najde svůj chytrý telefón. Někteří telefón mají v chytrých hodinkách na ruce. Tamní příchozí „upozornění“ ze sociálních sítí si momentálně nečtěte. Přečtete si ho později. Vzpomeňte si, kde máte doma schovanou buď dobíjecí svítilnu, mp3 přehrávač, holící strojek, zubní kartáček nebo dětské hračky. Na dřevěném pracovním stole najdete položený notebook, právě se dobíjející powerbanku a vaše dítě si hraje bez dozoru na tabletu. A možná ve vaši garáži parkujete váš nový elektromobil nebo si ze solárních panelů skladujete elektrickou energii na večer.

Co mají všechny ty věci společné? Dobíjecí baterie. Určitě jste už slyšeli o požárech elekromobilních věcí a taky jste už viděli vytečenou či zoxidovanou baterii známé značky několik let před datem expirace. Někteří výrobci prostě produkují vadné baterie. Avšak jsou i některé typy (převážně Li-ion a Li-pol), které svým chemickým složením jsou nebezpečné a může dojít k explozivnímu zahoření vlivem přebíjení, nabíjení vysokými proudy, zkratováním, vnitřní chybou výroby nebo přístroje, přehřátím pod vlivem přímého slunečního svitu nebo usnutí s telefonem v posteli, mechanickým poškozením (zlomením telefonu přisednutím v zadní kapse) anebo důsledkem nárazu pádem na zem či dopravní nehodou. A jestli jste ještě o požárech mobilů či elektromobility neslyšeli následně přikládáme videa, kterých najdete hodně.
Takže baterie může sama vzplanout a hořet!

Nezapomínejte na volné únikové východy nejen z obytných prostor, protože taková právě nabíjená elektro koloběžka v předsíni nebo dobíjené jízdní elektro kolo v chodbě může být při jejich vznícení vašim posledním překvapením v životě.
Než stačíte na jakýkoliv požár zareagovat či se pokusit o hašení, stačí pár nádechů kouře a už ležíte bezvládně na zemi. Proto se při hašení či úniku držte při zemi, kde ještě nejsou splodiny.

Elektronická cigareta jako příčina vzniku požáru - hzscr.cz

Následuje pár videí z internetu, jak rychle dochází k neštěstí.

Příklady samovznícení lithiových baterií

Vznícení elektro skůtru při nabíjení s pokusem o hašení

Požární testy lithiových baterií

od 2:51 shrnutí testu v češtině