Projekt cz-pl

Název mikroprojektu: Rozvoj spolupráce hasičských sborů Darkovic a Lyski
Tento projekt byl spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj

CZ-PL EU

Byla to událost, kterou snad každý Darkovický hasič netrpělivě očekával. Nebyly to pouhé oslavy vzniku, byly to oslavy 100 let pilné práce, osobní invence, úspěchů, ale i zklamání, proher a potíží. Především to však byla oslava 100 let soudržnosti a přátelství.

Oslavy začaly v sobotu 18. června 2011 ráno, kdy jsme vypravili autobus, pro naše přátelé z polských Raszczyc. O půl deváté se shromažďovali před obecním úřadem nejen sestry a bratři z našeho sboru a ze sborů okolních obcí, ale také další spoluobčané a hosté. V 9 hodin vyrazil průvod směrem k nově zrekonstruované hasičské zbrojnici. P. Mgr. Jan Svoboda vysvětil zbrojnici. Zástupce polské strany nám slavnostně předal nejvyšší polské vyznamenání. Průvod se dal opět na pochod směrem ke kostelu sv. Hedviky, kde proběhla slavnostní mše. Po mši svaté se celý průvod odebral do kulturního domu, kde se konala slavnostní schůze a poté slavnostní oběd. Venku byla pro občany zahájena výstava hasičské techniky a ukázky zásahu hasičů při dopravní nehodě. V červeném salónku kulturního domu se po oba dva dny konala výstava, která lidem přiblížila historii i současnost hasičů. Večer se konal karneval. První den oslav zakončil velkolepý ohňostroj.

Druhý den ráno započali oslavy naší nejmenší hasiči a hasičky, kteří se utkali mezi sebou v požárním útoku. Na tuto soutěž navázala soutěž mužů a žen. Mezi sebou se utkalo mnoho družstev. Zahanbit se nenechali ani naší polští přátelé, kteří si vyzkoušeli útok sami a poté vytvořili společné družstvo s našimi hasiči. Odpoledne pak nastoupili na startovní dráhu nejstarší hasiči – konala se soutěž veteránů. Toto utkání patřilo, co se rychlosti týče, mezi nejpomalejší, zato sklidilo největší úspěch. Diváci jásali a fandili všem družstvům.

Během dne mohli návštěvníci shlédnout hasičskou techniku a zásah hasičů při požáru dopravního prostředku. Večer jsme rozloučením s našimi polskými přáteli uzavřeli dvoudenní oslavy stého výročí trvání našeho sboru.

Brožura: Brožura.pdf
Video: SDH Darkovice 100 let (youtube.com)
Darkovice: 100 let od vzniku SDH (18.6.2011) (hlucinsko.tv)
Hašení OA v rámci oslav 100 let od založení SDH Darkovice (hasici.tv)