OZNÁMENÍ: výjezdová jednotka: v pátek 29.3. v 8:30. Sraz u hasičárny. V areálu bude koupaliště probíhat výcvik s mot. pilou a navijáky. Budou se kácet suché stromy.

!!! Předcházení požárům se týká nás všech !!!

Mezi základní povinnosti fyzických osob na úseku požární ochrany patří:
  • povinnost počínat si tak, aby nedocházelo ke vzniku požáru, zejména při používání tepelných, elektrických, plynových a jiných spotřebičů a komínů, při skladování a používání hořlavých nebo požárně nebezpečných látek, manipulaci s nimi nebo s otevřeným ohněm či jiným zdrojem zapálení,
  • plnit příkazy a dodržovat zákazy týkající se požární ochrany na označených místech,
  • dodržovat podmínky nebo návody vztahující se k požární bezpečnosti výrobků nebo činností.
Měli bychom znát typické příčiny požárů, vyvarovat se neopatrnosti, která by k jejich vzniku vedla. Dále musíme vědět o uspořádání a vybavení domácnosti a školy z hlediska požární ochrany, např. kde jsou jednoduché hasicí prostředky (vědra na vodu, přenosné hasicí přístroje), hydranty, hlavní uzávěry plynu, vypínače elektrického proudu, ale hlavně únikové cesty z místa ohroženého požárem. Je třeba si pamatovat, že většina zplodin požáru je toxická a spolu s vývinem tepla způsobuje při požárech nejvíce úmrtí.

Na druhé straně bychom neměli např.:
  • vědomě bezdůvodně přivolat jednotku požární ochrany nebo zneužít linku tísňového volání,
  • provádět práce, které mohou vést ke vzniku požárů, pokud nemáme odbornou způsobilost požadovanou pro výkon takových prací,
  • poškozovat, zneužívat nebo jiným způsobem znemožňovat použití hasicích přístrojů nebo jiných věcných prostředků požární ochrany a požárně bezpečnostních zařízení,
  • provádět vypalování porostů.