OZNÁMENÍ: výjezdová jednotka: v pátek 29.3. v 8:30. Sraz u hasičárny. V areálu bude koupaliště probíhat výcvik s mot. pilou a navijáky. Budou se kácet suché stromy.

Pro rodiče

Toto jsou informace pro rodiče dětí plánujících docházet i dětí již docházejících na kroužek mladého hasiče, aby jsme minimalizovali jejich obavy o své dítě a nedorozumění plynoucí z mylných představ o tom, co tato aktivita obnáší.

Za děti ve výkonném výboru jedná na pozici vedoucího mládeže Václav Koterec. Vedoucích mládeže je však ve skutečnosti více a každý z nich je na okrese připojištěn. Za roky, co vaše dítě navštěvuje kroužek, vedoucí přicházejí a odcházejí. Někteří zabezpečují tréninky a někteří doprovázejí děti na soutěže. Každý podle svých časových možností. Máme k dětem osobní přátelský přístup, takže už od prvního tréninku ví, kdo je jejich vedoucí. Nebudeme se na trénincích odlišovat "reflexními vestami" od rodičů, kteří se přišli podívat a podpořit své dítě. Každý z rodičů může kdykoliv přiložit ruku k dílu, pomoci s tréninkem nebo se zapojit do hry. Sami se přihlaste, že v danou chvíli pomůžete. Nestačí jen stát a doufat, že vás požádáme o pomoc. Máme v tu chvíli plno jiných starostí. Jsme rádi za každou pomoc, otevření novým způsobům, zkušenostem či hrám. Čím pestřejší trénink, tím lépe pro všechny.

Čas tréninku není přesně stanoven (krom zimních měsíců, kdy používáme sál KD). Začínáme dle příchodu většiny dětí okolo 16. hodiny a rozcházíme se mezi 6. a půl 7.
Snažíme se o pestrost a nejednotvárnost tréninků. Učíme děti to, co se ve škole nenaučí. Nejen, že je učíme rozmanitosti požárničiny, ale také férovosti, pomáhání si, kamarádství, dodržování pravidel, umět si věci vyříkat hned a nepomlouvat za rohem, týmovou spolupráci, přijmout momentální nezdar či trest jako tým a nesvalovat vinu na druhé. Citlivějším rodičům se můžou zdát některé metody některých vedoucích kruté. Starší generace však potvrzuje, že metody nedosahují ani z poloviny toho, co bývalo kdysi.
To, že z tréninku v letních měsících příjde dítě domů mokré, znamená, že je v hasičích ... a nedali jste mu s sebou náhradní oblečení. Není přece durch od bahna či s oblečením roztrhaným na hadry. I když je včas varujeme či odháníme, jsou to děti a nemůžeme je sekýrovat za radost ze života. Dávejte jim oblečení na lítačku, které se může umazat od hlíny. Jsou na tréninku na vesnici, ne na módní přehlídce. Když trénujou muži, jsou mokří od hlavy až k patě po celý rok a to nejen od vody z kádě, ale i od potu z poctivého tréninku.
Letní část je věnovaná přípravě na soutěže. Zimní část je zaměřená na fyzickou přípravu, hry a udržení vědomostí z léta.

Vybavení dětí na souteže:

• Dítě bude po snídani
  • a mít s sebou svačinu a dostatek pití.
  • Náhradní oblečení dle počasí (mikinu, tepláky/legíny, ponožky, nepromokavou bundu, popř. boty, ...).
  • Přiměřený obnos peněz.
  • Nechte dětem dětství a mobilní telefon si ponechejte doma.

Za utracené peníze nebo případné ztráty neručíme.

Na konci tréninku nebo po příjezdu ze soutěže se nerozcházíme hned domů, ale až poté, co si po sobě uklidí a schovají věci. Všichni spěcháme domů. Samozřejmostí je, že kdo musí ze soutěže odejít dříve, kvůli rodinné oslavě, tak po domluvě je přímo vyzvednut po svém odběhnutí už v průběhu soutěže nebo odchází ihned po příjezdu.

Po příchodu dítěte domů zkontrolujte počet kusů oblečení. Zapomenuté oblečení a pití se nám hromadí, ale nikdy se už o něj nikdo nepřihlásí.

Prvotní tréninky jsou zdarma na zodpovědnost rodičů. Děti se pak mohou registrovat do tohoto SDH s čímž souvisí placení minimálního ročního poplatku, který odvádíme na jejich pojištění. Případné platby navíc, jsou jako konkrétní příspěvky k občasným dobrovolným akcím a výletům, aby akce nebylo líto těm, kteří se momentálně nemohli zůčastnit. Speciální oblečení či náčiní není pro dítě potřeba. Trenéři se dětem doposud věnují zdarma s obětováním svého volného času a nervů. Náklady na náčiní, vybavení a ježdění po soutěžích hradí sbor ze svého rozpočtu. V posledních letech se podařilo vyběhat pár dotací na nové vybavení. Rozpočet plníme i pořádáním akcí pro veřejnost a sběrem šrotu.

Snažíme se web včas aktualizovat pro hromadnou informovanost, ale někdy není možnost či se opomene dát včas nějakou informaci na web. Např. když se ve čtvrtek domluvíme na páteční volnočasovou akci v hasičárně. Stačí, když se dotáže 1 rodič, my mu akci potvrdíme a snažíme se hned web doplnit, aby měli všichni rodiče stejné informace.

Jakékoliv dotazy, připomínky či stížnosti vždy směřujte osobně z očí do očí přímo vedoucímu vedoucích mládeže. Věci se mají řešit v klidu a ne emotivně pod parou. Ráno moudřejší večera. Lepé mluvte za sebe, než abychom následně házeli všechny rodiče do jednoho pytle. Za svůj názor se u nás nemusíte stydět. Nejsme rádi, když nekomunikujete osobně a problémy řešíte písemně. Jsme k dispozici osobně na tréninku 2x týdně či před/na/po soutěži. Takže v průběhu sezóny někdy až 4x týdně. Rádi se podíváme z jiného úhlu pohledu a budeme rádi, když se z jiného úhlu podíváte i vy.

Závěrem dodáváme, že nejsme roboti ani povinni dělat něco navíc. Nejsme ani bezplatné odpolední hlídání dětí, jak si to rodiče v jiné obci začli myslet. Nejsme tu od toho, abychom plnili vaše očekávání. Jsme tu pro děti. Jsme obyčejní lidé jako vy. Děláme to z vlastní iniciativy, pro dobrý pocit, nejlépe jak umíme, ve svém volném čase a pro vaše děti. Děkujeme za vaši přízeň a že si toho vážíte.

S pozdravem, trenérský tým mládeže.

V Darkovicích dne 20.9.2019