Aktuality

Příští trénink

DOROST: v úterý 28.5. v 16:00
ŽÁCI: v úterý 28.5. v 16:00

Oznámení

SOUTĚŽ: žáci: v neděli 2.6. v 7:30. HLM Bobrovníky
SOUTĚŽ: žáci: v neděli 26.5. v 7:00. Globus CUP
OZNÁMENÍ: výjezdová jednotka: v pondělí 20.5. v 13:00. Čerpání koupaliště
OZNÁMENÍ: Technická četa na okresní kolo: v neděli 19.5. v 6:40. Sraz u hasičárny.

Tabulka ligy

Hlučínská liga mládeže

Noční hlučínská hasičská liga

Návštěvnost

Kategorie: Novinky

Hoří či nehoří?

požár bytu
A jak rychle může vzniknout požár v domácnosti?

Rozhlédněte se kolem sebe po místnosti, kolik hořlavých věcí tam máte a jak blízko sebe jsou, že oheň lehce přeskočí. Představte si na některé z těch věcí plamen. V případě začátku požáru: Jak byste reagovali? Čím by jste začli hasit? V jaké fázi bezmoci začnete volat „Hoří“ a hasiče? A kdy si budete zachraňovat vlastní život?

Příčina vzniku požáru může být různá. Od přímého otevřeného ohně přes elektrický zkrat až po samovznícení. Nyní si šáhněte do kapsy. Kuřáci v ní najdou svou poslední e-/cigaretu, jestliže s touhle zapálenou usnou na gauči u televize. Avšak více lidí v té kapse najde svůj chytrý telefón. Někteří telefón mají v chytrých hodinkách na ruce. Tamní příchozí „upozornění“ ze sociálních sítí si momentálně nečtěte. Přečtete si ho později. Vzpomeňte si, kde máte doma schovanou buď dobíjecí svítilnu, mp3 přehrávač, holící strojek, zubní kartáček nebo dětské hračky. Na dřevěném pracovním stole najdete položený notebook, právě se dobíjející powerbanku a vaše dítě si hraje bez dozoru na tabletu. A možná ve vaši garáži parkujete váš nový elektromobil nebo si ze solárních panelů skladujete elektrickou energii na večer.

Co mají všechny ty věci společné? Dobíjecí baterie. Určitě jste už slyšeli o požárech elekromobilních věcí a taky jste už viděli vytečenou či zoxidovanou baterii známé značky několik let před datem expirace. Někteří výrobci prostě produkují vadné baterie. Avšak jsou i některé typy (převážně Li-ion a Li-pol), které svým chemickým složením jsou nebezpečné a může dojít k explozivnímu zahoření vlivem přebíjení, nabíjení vysokými proudy, zkratováním, vnitřní chybou výroby nebo přístroje, přehřátím pod vlivem přímého slunečního svitu nebo usnutí s telefonem v posteli, mechanickým poškozením (zlomením telefonu přisednutím v zadní kapse) anebo důsledkem nárazu pádem na zem či dopravní nehodou. A jestli jste ještě o požárech mobilů či elektromobility neslyšeli následně přikládáme videa, kterých najdete hodně.
Takže baterie může sama vzplanout a hořet!

Nezapomínejte na volné únikové východy nejen z obytných prostor, protože taková právě nabíjená elektro koloběžka v předsíni nebo dobíjené jízdní elektro kolo v chodbě může být při jejich vznícení vašim posledním překvapením v životě.
Než stačíte na jakýkoliv požár zareagovat či se pokusit o hašení, stačí pár nádechů kouře a už ležíte bezvládně na zemi. Proto se při hašení či úniku držte při zemi, kde ještě nejsou splodiny.

Elektronická cigareta jako příčina vzniku požáru - hzscr.cz

Následuje pár videí z internetu, jak rychle dochází k neštěstí.

Příklady samovznícení lithiových baterií


Vznícení elektro skůtru při nabíjení s pokusem o hašení


Požární testy lithiových baterií


od 2:51 shrnutí testu v češtině

Zvýšené opatrnosti dbejte při nabíjení el. zařízení obsahující Li-ion baterie. Nikdy nenabíjejte Li-pol baterie bez dozoru. Nabíjecí adaptéry před odchodem z domu vyjměte ze zásuvky. (citace z hzscr.cz)

Použité foto hzscr.cz.